Anasayfa » Tarihçe

Tarihçe

 TARİHÇE

 Kuruluş Bildirgesi

Yaklaşık 7 ay önce Mengen’e kafa yoran duyarlı insanlarla olgunlaştırdığımız fikirlerimizi, duygularımızı,endişelerimizi,eleştirilerimizi,öz eleştirilerimizi hayallerimizi ,Dolmabahçe sarayı buluşmamızda Mengen’e vefa sloganı ile kamuoyuyla paylaşmıştık.

O günden bu güne ,bütün paylaşımlarımız karşılık buldu.Kahve hanelerde,sosyal paylaşım ortamlarında ve sektörümüz içinde ve dışında .Mengen’e vefa açıklamamız Mengen gündeminin ilk sıralarına yerleşti.

561 yıl önce Fatih, İstanbul’u fethederek İmparatorluğunu ilan ederken ,Mengen’li Yakup usta da aşçılığın imparatorluğunu ilan ediyordu.Çünkü bu fetih artık,İmparatorluğun sarayı olan Topkapı sarayının mutfağının da fethine yol açtı.O Fethi gerçekleştiren Mengenli Yakup usta sarayın surlarına bayrağı o kadar sağlam astı ki, o bayrak halen Yakup ustanın torunları tarafından en yüksekte muhafaza edilmeye devam etmektedir.Bu nedenle Mengen, o bayrak konusunda çok gururludur, hassastır,duyarlıdır.

Dolmabahçe bildirimizin Mengen gündeminin ilk sıralarına yükselmesinin nedeni budur.

O bildiride paylaştığımız hayallerden biri MENGEN AŞÇILIK FEDERASYONUydu.Bu hayal, merkezi Mengen olan bir federasyondu.Bu hayal Bolu’nun tek federasyonunu Mengen de kurmaktı.Bu hayal, federasyon çatısını Mengenle buluşturmak,Mengeni de federasyonla buluşturmaktı.

 

Değerli konuklar ,bu hayalin  artık tüzel kişiliğine kavuştuğunu sizlere bildirmekten kıvanç duyuyorum.

Federasyon düzeyinde bir örgütlenmenin dikenli yolları, ayaklarımızı kanatsa da Mengen’e vefa gibi güçlü bir duygu ile yürüdük.

Şimdi buradayız., karşınızdayız..Yaralı ayaklarımızla,inancımızla Mengen’e vefanın anıtını dikiyoruz.

Mutluyuz,gururluyuz,heyecanlıyız.

Beni karşınıza getiren başka bir etken de 22 yıl önce Rahmetli Aydın Ustanın ayak izlerine basarak yürümemdir.

Şimdi anlıyorum ki o nun da ayakları kanadı.22 yıl önce festival kortejinde stajer bir öğrenci olarak onun hemen arkasında heyecanla yürürken ,onun da ayakları kanıyordu.Onun ayak izlerine basmaya devam ettim .Üstadımızın İstanbul da kurduğu derneğin aktif üyesi ve genel sekreteri oldum.

Aydın ustanın hayali, diktiği fidanın ulu bir çınara dönüşmesiydi.Şimdi huzurluyum.Artık o fidanın toprağı bol,suyu bol,güneşi bol. Artık Mengen Aşçılar Federasyonu uygun bir atmosfer.

Değerli konuklar,

Mengen, Yakup ustadan bu yana, padişahların,kralların,kraliçelerin,devletin en tepesindeki mevkilerin aşçılarını yetiştirmiş bir ilçedir.Burada gördüğünüz beyaz önlüklü arkadaşlarımızın ve hemşerilerimizin mutlaka bu mevkilerde aşçılık yapmış bir akrabası vardır    .Günümüzde de

Bu mevkilerde bulunan aşçıların çoğunluğu Mengen lidir.Şu anda aramızda bulunan üyemiz,  Turgut Usta nın ,Ürdün kralının aşçısı olması gibi..

Bu nedenle Afganistan Kralı AMANULLAH HAN  ve milli kahramanımız GAZİ MUSTAFA KEMAL in aşçısı olan İbrahim ustanın  torununun torunu olarak karşınızda bulunmak, bir ayrıcalık değil, sadece ve sadece Mengenli aşçıların nacizhane bir temsilcisi olmamdan öteye gitmez.

 

Fakat gastronominin ve aşçılığın günümüzün en popüler meslekleri arasına girmesi,mutfak sanatlarının dünyada yükselen trendi, Rakipsiz  Mengenimizi daha değerli kılmakla beraber aynı zamanda bir rakip haline de getirmiştir.

Bu gün Şile de,Çanakkale de ,Çeşme de  aşçılık festivallerinin yapıldığına şahit oluyoruz.

Günümüzün rekabetçi dünyasında bu gelişmeleri çok doğal karşılamakla birlikte 561 yıllık mirasımızın  korunması için örgütlü, yani güçlü  olmak zorunda olduğumuzun da bilincindeyiz..561 yıllık mirasımızın güvende olması için medeniyetin şartı olan örgütlülüğü

Önemsiyoruz. İnanıyoruz ki az önce kurdelasını keserek açılışını yaptığımız federasyonumuz atalarımızın da ruhlarını şad edecektir.

Dolmabahçe sarayı bildirimizin yarattığı sinerjinin kaçınılmaz ürünü olan MENGEN AŞÇILAR FEDERASYONU nun önemli bir kurumsal boşluğu dolduracağına inanıyoruz.

Değerli konuklar,

UNESCO, Keşkek geleneğini somut olmayan dünya mirasına dahil etmişken, 561 yıllık Mengen aşçılık geleneğine kayıtsız kalamaz.Mengen ,mutlaka UNESCO nun SOMUT OLMAYAN DÜNYA MİRASI listesine girmek zorundadır.Dolmabahçe buluşmamızda dillendirdiğimiz bu projenin gerçekleşmesi, federasyonumuzun öncelikli hedeflerinden biridir.

Bu projenin gerçekleşmesi; inanıyoruz ki Mengenimize çok boyutlu katkılar sağlayacaktır.

Değerli konuklar,

bildiğiniz üzere bu yıl festivalimizin 30.yılı.Bu nedenle Mengen Belediyesinin önderliğinde sivil toplum kuruluşlarının yoğun bir çalışma içinde olduğunu biliyoruz.Mengen aşçılar festivalinin 30.yılını taçlandırmak üzere MENGEN AŞÇILAR FEDERASYONU DA aylardır bir çalışmanın içine girmiştir..Federasyonumuz 30.yıl şerefine Mengen e büyük bir ödülü kazandırmak için kolları sıvamış ve merkezi Londra da olan GİNES rekorlar kitabı ile iletişime geçmiştir.

Gururla söylemek isterim ki Gines rekorlar kitabı, 13  ağustos 2014 itibarı ile başvurumuzu resmen kabul ettiğini bildirmiştir.federasyonumuz gines rekorlar kitabı ile yürüttüğü yazışmalar ve çalışmaların sonucu olarak festivalin birinci günü olan 27 Eylül de dünya rekorlar kitabına girecek bir projenin gerçekleşmesi için son hazırlıklarını yapmaktadır.

Haftada 3000 başvurunun yapıldığı gines rekorlar kitabı merkezinin ,başarılı girişimlerimizle başvurumuzu resmen kabul etmesi, Mengenin yıldızını daha da parlatacaktır.

Detaylarını önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağımız rekor denemesi için başta federasyonumuz olmak üzere herkese görevler düşmektedir.

Gines rekorlar kitabına geçecek bu etkinlik için Mengene çok sayıda medya kuruluşunun geleceğini de belirtmek isterim.

Değerli konuklar,

orta ve uzun vadede çok sayıda projelerimizi duyurmak için zamanımız yeterli olmayacağından konuşmamı bitirmek zorundayım.

Konuşmamı bitirirken,öncelikle en samimi duygularla Mengene vefa duygusuyla işlerini ikinci plana atıp yüzlerce km.mesafeden açılışımıza katılan  değerli şeflerimize ve bütün konuklarımıza teşekkür eder sonsuz saygılarımı sunarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.