Anasayfa » Federasyonumuzdan Haberler » 85 YILLIK EKMEK MAYASI UYANDIRILDI

85 YILLIK EKMEK MAYASI UYANDIRILDI

85 YILLIK EKMEK MAYASI UYANDIRILDI

Mengen Aşçılar Federasyonu ve A.İ.B.Ü. Mengen M.Y.O işbirliği ile yöremizin önemli tat ve geleneklerinden biri olan EKŞİ MAYALI-PATATESLİ KÖY EKMEĞİ”  panel-etkinliği gerçekleştirildi.

Mengen’de geleneksel bir fırında başlaayan etkinliğin en ilginç tarafı, 85 yıllık bir ekmek mayasından ekmek yapılması. Yöremizin bir geleneği olarak ,gelinlerin kuşağında getirdikleri ekmek mayasından  yeni evinde ilk ekmeğini yapması beklenirmiş. Böylece bu gelin ekmeği hayatı boyunca  bu mayanın devamını kullanarak yaparmış .Bu gelinin kendi kızı evlenirken de  kızının kuşağına bu mayadan koyarmış. Günümüzde de tam anlamıyla olmasa da bu gelenek sürdürülmekte, ekmek mayası kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır.

Etkinlik ,geleneksel bir fırında ekmek yapma uygulamasından sonra Yüksek okulda panelle sürdü.Panelde öğrencilere ve konuklara M.M.Y.O. Müdür Yard.Zühal ÖZDEMİR ve MAF.Aşçılar Milli Takımı kaptanı Erdem DIRBALI  geleneksel ekşi mayalı köy ekmeğinin özelliklerini ve geleneğin sürmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Panel sonrasında ise Türkiye’nin önde gelen ekmek ustalarından biri olan Barış Dırbalı geleneksel ekmek yapımı ile ilgili öğrencilerle bir workshop gerçekleştirdi.Etkinliklere  Kaymakam Hasan Günaydın, Belediye Başkanı Turhan Bulut’da eşlik ederek Mengen Aşçılar Federasyonu ve Mengen M.Y. nu bu önemli etkinlik için kutladılar.Ekran Alıntısı Ekran Alıntısı-2 Ekran Alıntısı5 Ekran Alıntısı4 Ekran Alıntısı3 - Kopya

Daha Fazla

BAŞKAN EVDE EKMEK YAPARSA

Federasyon başkanımız Aziz Melik Altundağ ‘da evde ekmek yapma modasına en geleneksel haliyle giriş yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.